שאלה לנתניהו – הסרט, התשובה שלי, וכמה תשובות של אחרים

 מדוע פרק בנימין נתניהו את הקואליציה והממשלה במקום לחזק את הממשלה ולבסס את התמיכה בה כאשר העריך שאנו עומדים בפני עימות בנושא קיומי עם הממשל האמריקאי

question-mark-red

התשובה שלי היא פשוטה : נתניהו כשל! יש להחליף אותו 

איזה סיבה היתה לבנימין נתניהו לפרק את הממשלה והקואליציה רק לאחר שנה וחצי ואף להסתכן בהפסד

זהו חוסר בשיקול דעת שמבטא זיהוי מופרז של אינטרסים שלו עם אינטרסים של המדינה ומצביע גם על נטייה מיותרת להימור ועל קריאה מאד לא נכונה של המציאות. אלה לא תכונות שאתה רוצה לראות אצל ראש ממשלה באיזור שלנו

הנה קישור לפוסט המקורי ולדיון בו, והנה מספר תשובות שמשתתפים בפורומים אחרים הציעו

לא מדובר באירוע חשוב אלא בעימות שגרתי עם הממשל אחד מיני רבים ובפעולה  שגרתית בעניין איראן אחת מיני רבות

מה זה קשור? יש אילוצים קואליציוניים הממשלה מתפקדת שום נזק לא נגרם

הממשלה נפלה בגלל “פוטש” של לפיד ולבני שחתרו לממשלה חילופית

הממשלה נפלה בגלל “פוטש” של ליברמן לפיד וכחלון שתכננו להחליף את נתניהו לאחר הבחירות

ביבי הוא  המנהיג היחידי שלא דופק חשבון לנשיא ארצות הברית

שלדון, שלדון, שלדון
נגד החוק נגד העתון, נגד כל מה ששלדון לא אוהב בארה”ב, נגד הדמוקרטיה ששלדון לא מאמין בה.

הקדמת הבחרות רק בגלל יאיר לפיד שחושב עצמו למנהיג הוא יכול רק להנהיג כראש ועד בשוק מחני יהודה וגם זה גדול עליו

עם הנחשים שהיו לצידו בממשלה, היה צריך לתת להם בעיטה ולהעיף אותם. נתניהו התכוון להחליף את הקואליציה ואם ליברמן ההרסני לא היה מתעקש על בחירות, אזי הממשלה היתה עדין קיימת.

לראשי המדינה יש סודות המדינה שלא מפרסימים לנו, ולא חולקים אתנו. המבין יבין

לא  כל ראשי מדינה יכולים לענות לכול אזרח שאין לו מושג על מה הוא מדבר

עדכון:  תשובות נוספות – הממשלה נפלה כדי למנוע מגדעון סער להתמודד בליכוד; ו ; הממשלה הופלה כי לאחר פרישת ליברמן מהליכוד נתניהו לא מסוגל היה לקיים קואליציה שבה יש עתיד סיעה בגודל דומה לליכוד; במיוחד על רקע חוק מע”מ 0; במיוחד על רקע חוק הלאום; החלטה על בחירות היא כמו החלטה על ילד – תמיד יש סיבות לדחייה אבל חייבים להחליט; הבחירות לא השפיעו או הפריעו למהלך של נתניהו בקונגרס בעניין הסכם הגרעין; הממשלה הופלה בגלל חוק ישראל היום

gab2

This entry was posted in Elections 2015. Bookmark the permalink.

9 Responses to שאלה לנתניהו – הסרט, התשובה שלי, וכמה תשובות של אחרים

 1. Eli_B says:

  שלום גיל,
  כאמור, אם “נתניהו כשל” בהשגת מטרותיו הוא, אתה מוזמן להחליפו בנפתלי בנט שמייצג גם הוא מטרות לאומיות-שמרניות. כל אמירה שלך שראש הממשלה “כשל” בהשגת מטרותיו, ולכן עלינו לשנות לגמרי את המטרות עצמן ולהצביע למען מדיניות שמאל הפוכה במישור המדיני והכלכלי, מצריכה טיעונים שונים ונרחבים בהרבה מאלו שאתה מציג.

  • Anon says:

   I think Gil is not trying to convince someone like you, but only someone that has fairly centrist views but is voting for Netanyahu out of the belief that he is more suitable to be a prime minister than Herzog.

   • Eli_B says:

    שלום,
    ראשית דיברת על הרצוג, אבל שכחת להזכיר את ציפי לבני. היא מועמדת לראשות ממשלה למשך שנתיים.
    שנית, אינני מבין את טענתך. אני משער ומקווה שגיל מבין שבין הליכוד לבין העבודה+ציפי לבני, יש הבדל מדיניות ברור. לכן, להתמקד בכשל לכאורה בעצירת ההסכם עם איראן, ומכאן להסיק שעל הציבור להצביע למפלגה שמתנגדת בתוקף לעצם הנסיון לעצור את ההסכם עם איראן, זו פעולה חסרת כל הגיון. ובאופן כללי יותר, להתמקד בכשל לכאורה בהשגת מטרה שהציב לעצמו הליכוד, ומכאן לעבור לתמוך במפלגה שמציבה מטרות הפוכות מהליכוד (למשל, הקמת מדינה פלסטינית ללא תנאים מינימליים לסיום הסכסוך, חלוקת ירושלים, קבלת טענת השיבה וכו’, אתגור המסגרת הלאומית-יהודית של ישראל, שלילת חוק הלאום, חיוב האקטיוויזם השיפוטי, אזרוח עשרות אלפי מסתננים, סגירת מתקן חולות וכו’), זו פעולה חסרת יסוד. או שאתה תומך במטרות הליכוד ומתנגד לאלו של העבודה, או שאתה תומך במטרות העבודה ומתנגד לאלו של הליכוד. שתי האפשרויות לגיטימיות. אך לא הולכות ביחד.

    מאידך, אני מסכים שיש אנשים שלא בקיאים בפוליטיקה, ולכן אינם מבינים את הברירות הללו. אך המטרה של גיל היא, אני משער, להציג ברירה אמיתית וצודקת, ולא לנצל את אי בקיאותם כביכול של אלו.

   • Gil Kalai says:

    שלום אלי, ראשית
    לגבי הצורך להחליף את נתניהו.
    ההליכה לבחירות לאחר כהונה של שנה וחצי היא בפני עצמה ביטוי לכשלון ולבעייה רצינית בשיקול הדעת, מה הסיבה לכך? וכאשר הפעולה הזאת פוגעת במהלך שראש הממשלה עצמו רואה כקריטי בנושא איראן
    אז זה כבר ביטוי לחוסר אחריות קיצוני.
    לכל פעולה – צבאית או מדינית – ניתן להסכים או להתנגד, אבל כאשר מבצעים פעולה כלאחר יד מבלי לתת ביטוי למלוא היכולות שיש לנו, זה כבר ביטוי להפקרות וזה מה שמאפיין את הפעילות של נתניהו בנושא ההסכם עם איראן תוך כדי המהלך של הבחירות

    לגבי נפתלי בנט כמועמד להחלפת נתניהו . אכן לא רק אתה אלא גם נפתלי בנט עצמו
    רואה במפלגת “הבית היהודי” מפלגת שלטון פוטנציאלית
    מבחינתי העמדות והפעולות של מפלגה זו מזיקים ופסולים בכמה מישורים
    מבחינת היכולת האישית להנהגה אני רואה את בנט כשרלטן חסר אחריות – אינני רואה כל כיסוי להצהרות שלו לגבי
    יכולתו לסיים את המלחמה בעזה בחמישה ימים, וגם מכלול מעשיו במלחמה היו בלתי סבירים .כאן לא מדובר בנושא אידאולוגי אלא אופרטיבי כמובן שכל ישראלי היה שמח לאיזה פטנט שיאפשר הכרעה וסיום בחמישה ימים

    במישור האידאולוגי
    יש הבדל מהותי בין התפיסה של בנט שמבוססת על אי-שוויון אפילו עם תפיסות של אנשים כמו
    ריבלין ובגין ששוללים את חלוקת הארץ אבל רואים כאידאל מדינה שתושביה הערבים חיים בשוויון.
    בודאי שבנט רחוק מהתפיסה המוצהרת של נתניהו וחלק מהליכוד – שאיפה לפיתרון מדיני של שתי מדינות
    הסדר מדיני ובודאי הסכם שלום נראים רחוקים. אבל העקרון של שוויון
    משמעותי לחיים היום-יומיים שלנו והתפיסה של מפלגת ה”בית היהודי” מפרה את עקרון השוויון במצח נחושה
    אי השוויון שביסוד התפיסה של הבית היהודי הוא לא רק בין יהודים ללא יהודים, אלא גם בין גברים ונשים בין דתיים וחילונים והם מבטאים גם תפיסה הומופובית מוצהרת.

    אנשי מפלגתו של בנט פועלים גם כנגד החלטות חוקיות של ממשלות ישראליות (גם כאשר הם חברים בהן)
    וגם ההתנהלות שלהם בנושאי כספים ומשאבים אחרים מאד בעייתית

    לגבי הההצגה של המחנה הציוני כבעלת מטרות הפוכות מהליכוד
    נראה לי שאתה מתאר מציאות מוגזמת
    וגם הזיהוי המלא בין מטרות הליכוד ואלה של ה”בית היהודי” מוגזמים
    בשורות הליכוד יש אכן התקרבות לקיצוניות של הבית היהודי
    אבל דווקא מתוך העמדה הזאת ההתנהלות של נתניהו חסרת הסבר במיוחד איזה סיבה הייתה לו לפרק את הממשלה והקואליציה ולהסתכן בהפסד? זה חוסר בשיקול דעת שמבטא זיהוי מופרז של אינטרסים שלו עם אינטרסים של המדינה ומצביעה גם נטייה מיותרת להימור ועל קריאה מאד לא נכונה
    של המציאות. ואלה לא תכונות שאתה רוצה לראות אצל ראש ממשלה באיזור שלנו

 2. Eli_B says:

  ועוד כאמור,
  הטיעון שלך לא ברור. אתה טוען שנתניהו “כשל” בעצם פירוק הממשלה, כי בכך סיכן את הטיפול בענין האיראני. אך לפי הראיות בשטח, נתניהו הצליח במשימתו לשכנע את הקונגרס ולהפעיל לחץ על הממשל האמריקאי למנוע הסכם מסוכן. יוצא מכך שנתניהו כלל לא כשל במשימתו. ומה שאתה מתאר כ”סכנה” הוכח כמה שאינו מסכן דבר.

  לא רק זאת, מי שכשל בהתנהגות בלתי אחראית הם ראשי המחנה אותו אתה מקדם, קרי, בוז’י הרצוג וציפי לבני, שאמרו, לעניות דעתי, שההסכם עם האיראנים הוא חשוב, נחוץ וחיובי, לא הביעו ביקורת על ההסכם המתגבש, ותקפו (ככל הנראה למען אינטרסים פוליטיים צרים) את נסיעתו של נתניהו.

 3. Anon says:

  Gil, I think there is a bigger question.

  The speech is a desperate last-minute effort that has a very low probability of succeeding. The likelihood of republicans and democrats coming together to get a veto-proof bill against the deal is very low (at this point in time, the likelihood of republicans and democrats coming together to vote on “2+2=4” is very low). Even if they did, it’s not clear that this will have a practical impact as U.S. presidents generally have a lot of latitude in foreign affairs (e.g., why U.S. embassy is still in Tel Aviv despite Congress acting to move it to Jerusalem in 1995). People should remember that this is not a deal between the U.S. and Iran but between all world powers and Iran, and most of what the U.S. has to do as part of this deal can be done by the president on his own authority without needing congress.

  Most likely if there is no deal it will because the Iranians reject it, and it’s unclear to say the least that Netanyahu’s speech increased the probability of an Iranian refusal.

  In any case, I think even Netanyahu’s supporters will say that there is reasonable chance, say at least 30%, that an agreement will be signed.

  Now the question you should ask Netanyahu is the following:

  “Given that
  1) you have been obsessive about Iran more than any other issue
  2) you have been prime minister for 6 years
  3) you called the emerging agreement a “very bad deal”
  and
  4) It’s extremely unlikely that once such a deal is signed by the U.S. and all world powers that Israel will be able to attack Iran, even if it ever could.

  if such a deal is signed, doesn’t it mean that by your own goals you have failed as a prime minister”?

  And the answer to this question might also answer why he wanted the elections now and not after the deal is signed.

  • Eli_B says:

   זהו ניתוח יפה. אני לא מומחה לענין, אך הוא נשמע מציאותי למדי. התשובה שלי, כתומך דרכו של הליכוד והבית היהודי היא פשוטה:

   יתכן שבנושא האיראני אכן הממשלה בראשות נתניהו לא הצליחה למנוע לגמרי את הגרעין. אך לכך אין נגיעה לבחירות שלפנינו: בבחירות הקרובות, ובכל בחירות למעשה, אנו בוחרים בין אופציות ודרכים שונות. איזו דרך עדיפה, של נתניהו או של הרצוג-לבני?
   בהינתן שהרצוג-לבני אפילו לא טוענים שההסכם עם איראן הוא רע, הרי שוודאי שהאופציה של נתניהו טובה יותר, עבור מי שתומך בדרך הימין, שכן נתניהו לפחות ניסה לעצור את הגרעין. ואולי תרם אפילו לעצירת הגרעין האיראני. ואילו הרצוג-לבני בהכרח, ומתוקף עמדתם המוצהרת, לא היו עוצרים את הגרעין או מקשיחים את תנאי העסקה.

   • Gil Kalai says:

    הי אלי – ראשית אני בהחלט מצפה שהרצוג וליבני יפעלו כנגד הסכם רע עם איראן בכל האמצעים, במידת הצורך בשיתוף אם הממשל ובמידת הצורך תוך כדי עימות איתו.

    במישור הרחב יותר, כל פעולה – צבאית או מדינית – צריכה להעשות תוך מיצוי היכולות של מדינת ישראל – לא ברשלנות, ולא כלאחר יד , המטרה היא להגיע להישג ולא להגיע לתירוץ נוח לכשלון. הפעולה של נתניהו תוך כדי הקדמת הבחירות לא הביאה למיצוי את היכולות של מדינת ישראל
    בעניין קריטי – וזו פעולה חסרת אחריות

 4. Gil Kalai says:

  לפני מספר ימים בנימין נתניהו ציין שההעברה בקריאה טרומית של החוק הנוגע ל”ישראל היום” היתה אחת הסיבות לפירוק הממשלה

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s